
Tipy, triky
Tipy, triky
Za chromoterapií nehledejte nic technického ani složitého, je to velmi stará metoda vycházející z poznatku, že barvy mohou ovlivnit naše chování i náladu.
Název se skládá z řeckého chromos označující barvu a slova terapie, které každý z nás zná jako synonymum pro různé typy (často alternativní) léčby. Poznatky o barvách a jejich působení měli už naši předkové (staří Řekové, Egypťané), kteří vypozorovali, jak která barva působí na náš organismus a mysl.
Sami jsme se už mnohokrát přesvědčili, jak barvy ovlivňují náš život. Stačí se projít v lese, kde převládá zelená barva, a pocítíme uvolnění a zklidnění mysli. Stejně tak nás ovlivňují barvy, které nosíme, kterými jsme vymalovali byt atd.. Skrze barvy s námi komunikuje i příroda, například zabarvení jedovatých zvířat či rostlin. Čím je tedy způsobeno, že určitá barva v nás vyvolá určitou reakci?
K tomu, abychom rozlišovali barvy, potřebujeme především viditelné světlo (část elektromagnetického spektra) a zdravé oči (sítnice, receptory). Každý objekt v různé míře odráží a pohlcuje dopadající světlo (vlnové délky), při čemž dochází k lehkému zahřátí povrchu. Ve výsledku vidíme tu barvu, kterou předmět odráží. Dalo by se říci, že každá barva má svou energii, která z ní vyzařuje. Takže když si například oblečete červený svetr, budete se cítit plní elánu a pocítíte i teplo, naopak modrý svetr může navodit uklidnění a chlad.
Jak na nás barvy mohou působit:
Červená
Oranžová
Žlutá
Zelená
Modrá
Fialová
Jak využít působení barev a světla v běžném životě:
Na co si dát pozor:
Vnímání barev je silně subjektivní, takže to, co vyhovuje ostatním, nemusí vždy vyhovovat i vám.
Na nadměrné používání určité barvy, příklad: Potřebuji uklidnit nervy, tak si celý byt vymaluji nafialovo – při dlouhodobém nadměrném užívání může mít barva negativní vliv
Pokud budete barvu vybírat pod tlakem a ve stresu, tak se může stát, že místo svých pocitů poslechnete někoho jiného. Barvu předem nezavrhujte, ale v klidu ji vyzkoušejte a rozhodněte se, zda ji chcete nosit nebo ji přinést do svého interiéru.
Některé barvy můžete používat i jen dočasně v akutním stavu (nemoc, úzkost,...), příklad: Při nachlazení se přikrývat žlutou dekou